PJ0040 - Nastavení parametrů přijímacího řízení

Z ISU UHK
Přejít na: navigace, hledání
OP0010 - Studijní programy

Popis

Menu: Přijímací řízení -> Nastavení parametrů přijímacího řízení

Nápověda ZČU: http://is-stag.zcu.cz/napoveda/win-klient/modul_PJ0040.html

Formulář slouží k vytváření a správě přijímacích oborů, tzn. parametrů studijních oborů nebo kombinací pro přijímací řízení.

Obsah

Seznam hlaviček

Seznam hlaviček obsahuje řádky jednotlivých přijímacích oborů, tzn. obor nebo kombinaci, pro které jsou platná nastavení zobrazená v níže uvedených záložkách.

Pokud potřebujeme výpočet s koeficientem nebo bodujeme prospěch na SŠ, musíme nadat další zkouškový předmět (pomocný). U něj nastavujeme vzorec pro výpočet.

Záložky

Vzorce

Body se nově ukládají s přesností na setiny a rozsah byl zvýšen na tisíce (tj. nejvíc lze zadat 9999,99 bodu). Původní automatické zaokrouhlování bodů na celá čísla je nahrazeno automatickým zaokrouhlováním na dvě desetinná místa. Zároveň byly přidané pro použití ve vzorcích nové funkce, umožňující nastavit zaokrouhlování vypočtených bodů dle Vašich požadavků.

Ve vzorci lze používat operátory: + .. plus, - .. mínus, * .. krát, / .. děleno.

Ve vzorci je možné používat závorky a to i několikanásobně vnořené.

Zápis && představuje váhu střední školy. U každého studenta je uvedena střední škola, kterou vystudoval. Jestliže chceme zvýhodnit uchazeče, kteří vystudovali určitý typ školy, je možné každému typu střední školy přiřadit nějakou hodnotu. Zápis && představuje tuto hodnotu a je jí možné použít kdekoliv ve vzorci. Nastavení hodnot pro jednotlivé střední školy je možné provést u každého přijímacího oboru jiné.

Zápis $$ představuje váhu typu studenta. Jedná se o možnost roztřídění studentů do různých skupin. Každému studentovi je potom přidělena nějaká skupina. Každá skupina má nastavenou určitou hodnotu. Zápis $$ představuje tuto hodnotu a je jí možné použít kdekoliv ve vzorci. Nastavení typů studentů a jejich hodnot je možné provést u každého přijímacího oboru jiné.

Znaky # a @ se používají na ohraničení názvu předmětu. Zápis #MAT# představuje hodnotu předmětu matematika. Zápis @MAT@ představuje body předmětu matematika.

Ve vzorci pro hodnotu předmětu lze pracovat jen s hodnotami předmětu. Ve vzorci pro body předmětu lze pracovat s hodnotami předmětu i s body předmětu.

Funkce IF .. if(X;=>;Y;Z;Q) .. jestliže X je větší se rovná Y potom je výsledkem Z jinak je výsledkem Q. Na místě parametrů lze např. použít hodnotu předmětu, body předmětu nebo jen číslo. Je nutné uvést právě čtyři parametry oddělené středníkem. Jako operátory lze použít: = .. rovná se, < .. menší, > .. větší, <= .. menší se rovná, >= .. větší se rovná, <> .. nerovná se.

Funkce NVL .. nvl(X;Y) .. pokud X neobsahuje žádnou hodnotu, výsledkem bude Y jinak X. Na místě parametrů lze např. použít hodnotu předmětu nebo body předmětu. Na místě parametru Y je možné použít i číslo. Je nutné uvést právě dva parametry a oddělit je středníkem. Stejný zápis je možný pomocí IF .. if(X;=;§;Y;X), kde § reprezentuje prázdnou hodnotu.

Funkce CNT .. cnt(X;Y;Z;Q) .. počet parametrů, které obsahují nějakou hodnotu = nezapočítává se parametr, který neobsahuje žádnou hodnotu. Mezi závorkami lze použít libovolné množství parametrů oddělených středníkem. Jako parametry lze např. použít hodnotu předmětu, body předmětu nebo jen číslo.

Funkce SUM .. sum(X;Y;Z;Q) .. součet hodnot uvedených parametrů. Mezi závorkami lze použít libovolné množství parametrů oddělených středníkem. Jako parametry lze např. použít hodnotu předmětu, body předmětu nebo jen číslo. Pokud některý z parametrů nebude obsahovat žádnou hodnotu, bere se jako by v seznamu nebyl uveden = nezapočítává se do součtu.

Funkce AVG .. avg(X;Y;Z;Q) .. aritmetický průměr hodnot uvedených parametrů. Mezi závorkami lze použít libovolné množství parametrů oddělených středníkem. Jako parametry lze např. použít hodnotu předmětu, body předmětu nebo jen číslo. Pokud některý z parametrů nebude obsahovat žádnou hodnotu, bere se jako by v seznamu nebyl uveden = nezapočítává se do průměru. Pokud bychom ho chtěli započítávat do průměru, musíme ho naplnit hodnotou 0. Zápis avg(X;Y;Z;Q) lze nahradit zápisem sum(X;Y;Z;Q)/nvl(cnt(X;Y;Z;Q);1). Funkce NVL je zde použita pro případ, že by žádný z uvedených parametrů neobsahoval žádnou hodnotu. Bez použití NVL by systém zahlásil chybu "Dělení nulou".

Funkce MIN .. min(X;Y;Z;Q) .. minimální hodnota uvedených parametrů. Mezi závorkami lze použít libovolné množství parametrů oddělených středníkem. Jako parametry lze např. použít hodnotu předmětu, body předmětu nebo jen číslo. Pokud některý z parametrů nebude obsahovat žádnou hodnotu, bere se jako by v seznamu nebyl uveden.

Funkce MAX .. max(X;Y;Z;Q) .. maximální hodnota uvedených parametrů. Mezi závorkami lze použít libovolné množství parametrů oddělených středníkem. Jako parametry lze např. použít hodnotu předmětu, body předmětu nebo jen číslo. Pokud některý z parametrů nebude obsahovat žádnou hodnotu, bere se jako by v seznamu nebyl uveden.

Funkce FLOOR(X): Celočíselné zaokrouhlení dolů. FLOOR(1.1)=1, FLOOR(1.99)=1

Funkce CEIL(X): Celočíselné zaokrouhlení nahoru. CEIL(1.01)=2, CEIL(1.9)=2

Funkce ROUND(X;Y): Matemické zaokrouhlení čísla X na Y desetinných míst. Druhý parametr je nepovinný a není-li zadán, uvažuje se nula. ROUND(1.44,1)=1.4, ROUND(1.45,1)=1.5, ROUND(1.46,1)=1.5

Pokud tedy máte vzorce pro výpočet bodů sestavené tak, že výsledkem mohou být setiny bodů a chcete zachovat celočíselné hodnoty, musíte vzorce upravit s použitím těchto nových funkcí.

Ve vzorci se může vyskytovat i několik funkcí najednou.